Klasa czwarta

CZWARTY ROK SZKOLNY

Malowanie może być tematyczne.

Dochodzi nowy przedmiot – zoologia, przedstawiona na przykładzie mątwy, konia i bobra przegryzającego drzewo.

W czwartym roku szkolnym nowa jest również geografia, która stanowi rozwinięcie krajoznawstwa. Przedstawia ona plan miasta z kanałami wodnymi , obok szlaki drogowe prowadzące do miejscowości oraz gospodarkę wodną na holenderskiej równinie.

Podstawowy temat rachunków to działania na ułamkach. Najpierw przybliża się uczniom ułamek poglądowo przez cięcie, majsterkowanie i klejenie , następnie w zeszycie wykonywane są zadania rachunkowe.

W nauce języka ważnym elementem jest gramatyka. Czasy główne czasownika przedstawiają tutaj trzy boginie losu z mitologii nordyckiej. Siedzą przy „krośnie czasu”. Przez ich ręce przewija się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Rysowanie form zaczyna się od prostych figur, a potem przechodzi w coraz to bardziej skomplikowane, przeplatające się formy, które często, zapożyczone są z motywów splotów irlandzkich krzyży.

Na lekcji prac ręcznych mogą być wykonywane haftem krzyżykowym torebki, poduszeczki na igły.